לייזר ברפואת שיניים

אז מהו בעצם לייזר?

LASER הם ראשי תיבות של Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation. מכשיר הלייזר מוציא קרן קוהרנטית של אור מונוכרומטי אשר מסוגל לבצע שינויים מבניים ברקמה (רקמת השן, חניכיים או כל חומר אחר – כתלות באורך הגל של האור).

ללייזר שימושים רבים, בפרט בענף הרפואה. היכולות הרבות שלו, בשילוב עם הדיוק הרב בעבודה, מאפשר מגוון שימושים בענפי רפואת עיניים, עור, כירורגיה וכמובן ברפואת שיניים.

היתרונות העיקריים של הלייזר הינם עצירת דימום, הפחתת כאב (ניתן לבצע טיפולים רבים ללא הרדמה מקומית) וחיטוי אזור העבודה (יעיל בהפחתת כמות החיידקים).

 

מכשירי הלייזר נבדלים ביניהם ע"י אורכי הגל שהם מסוגלים לפלוט. אורכי הגל הללו מגדירים את יכולותיו של הלייזר (לכל רקמה אורך גל מסוים אשר משפיע עליה).

ישנה חלוקה כללית ללייזרים לרקמות קשות (שיניים ועצם) ולייזרים לרקמות רכות (כמו החניכיים).

לייזרים לטיפול ברקמות קשות מאפשרים טיפול בחומר השן ובכך לבצע סתימות, השחזות שיניים לכתרים וקידוח בעצם. כיום מכשירים אלה הינם מסורבלים, מוגבלים בשימושיהם ויקרים. בעתיד אולי השימוש בהם יהיה נרחב יותר אך כיום מרבית השימוש בלייזר הוא לטיפול ברקמות רכות.

הלייזר הנפוץ והמוכר ביותר בשימוש ברפואת שיניים הוא לייזר הדיודה (Diode) והוא המכשיר אשר משתמשים בו במרפאתנו.

במרפאתנו מכשיר לייזר מתקדם SiroLaser Blue של חברת Densply Sirona. המכשיר מאפשר שימוש ב-3 אורכי גל שונים, על מנת לקבל אפשרויות טיפול מגוונות לשלל מקרים.

בין השימושים הרבים של לייזר דיודה ברפואת שיניים:

כמובן יש לזכור כי לייזר הינו כלי עזר לרופא השיניים ואינו כל-יכול. לא ניתן לבצע השתלה בלייזר בלבד וגם בהכנת כתרים לייזר יכול להוות רק כלי עזר בהכנת הרקמה בהיקף השן.

לייזר הינו כלי עזר חשוב ברפואת שיניים, אשר משפר את תוצאות הטיפולים הדנטליים.

לייזר
Call Now Button