טיפולי שורש

 
מטרתו של טיפול השורש היא לשמר שיניים פגועות. על אף שההליך הרפואי נחשב לאחד הנפוצים ביותר בתחום רפואת השיניים, כדי ליהנות מתוצאות אופטימליות לאורך זמן וכדי לקבל סיכויי הצלחה גבוהים – אל תתפשרו על פחות מהטוב ביותר. מהי מהות הטיפול? מהם דרכי האבחון ומה כולל ההליך הרפואי של טיפול שורש?
 

מהו טיפול שורש?

 
בלועזית נקרא הטיפול Root Canal, והוא מתבצע על ידי רופא שיניים או כזה המתמחה באופן מעמיק בתחום טיפולי השורש – אנדודונטיה. למעשה, מדובר בטיפול הנעשה עקב זיהומים בשן, עששת או פגיעות שונות שחדרו את זגוגית השן והגיעו עד למוך השן. מדובר בהליך עדין המחייב דיוק מרבי, שכן תעלות השן עשויות להתגלות כקטנות במיוחד ודורשות הבנה מעמיקה, מוטוריקה מדויקת וניסיון רב שנים.
 

כיצד מתבצע האבחון?

 
ברוב המקרים, מטופלים הנדרשים להליך טיפול שורש סובלים מכאבים ספונטניים שאינם תלויים בגירויים חיצוניים (מגע, קור, חום, אכילה או שתיה), ולעיתים אף עשויים להקרין לאזורים קרובים – הלסת, האוזניים, הראש או העיניים.

כדי להבין האם המטופל זקוק לטיפול שורש, נבצע צילומי שיניים וכן נקבל מהמטופל אינפורמציה לגבי מיקום הכאב שהוא חש, חומרתו וכן מצב השיניים הקליני שמתקבל לאחר בדיקה ידנית של רופא השיניים.

לאחר שהרופא יאבחן את מצבן הקליני של השיניים, ייתכן ויוחלט לבצע הליך טיפולי בהתאם לנחיצות, לחומרת המצב ובהתאם לשיקול דעתו של הרופא המטפל.
 

כיצד מתבצע התהליך?

 
טיפול שורש מורכב משלושה שלבים מרכזיים:

1. פתיחת השן וסילוק הזיהום – באמצעות מחטים זעירות ועדינות ולאחר הרדמה מקומית, יסלק הרופא המטפל את רקמת המוך ורקמות מדולקות או מזוהמות נוספות המצויות בתעלות השורש.
2. ניקוי וחיטוי יסודיים – בשלב השני, יבצע הרופא המטפל ניקיון יסודי לאורכן ולרוחבן של תעלות השורש על ידי החדרת פוצרים דקים וגמישים, תוך שטיפה מתמדת של התעלות.
3. אטימת השן – בשלב השלישי והאחרון, יבצע הרופא המטפל סתימה הרמטית ומלאה על ידי שימוש בהרכב ייחודי המועשר בתחמוצת אבץ וחומרים נוגדי זיהומים ודלקות.
 

כיצד מתבצע ההליך אצל ילדים?

 
על אף שנהוג לחשוב שטיפולי שורש מתבצעים אך ורק בקרב מבוגרים, יש לא מעט ילדים עם שיניים חלביות שזקוקים לטיפולי שורש. למרפאה ניסיון רחב בגישה טיפולית לילדים, והיא מצוידת במכשור המתקדם ביותר ובידע המקצועי הטוב ביותר על מנת להעניק לילדכם את הטיפול האיכותי ביותר שקיים, לטווח ארוך. הטיפול לילדים אינו שונה באופן מהותי מטיפול למבוגרים והוא נקבע לפי הצורך.
 
טיפולי השורש במרפאת שיניים שלנו מבוצעים ע"י מומחה בוגר הדסה, המיומן באבחון וביצוע טיפולי שורש מורכבים. בנוסף מבוצעים במרפאה חידושי טיפול שורש, טיפולי שורש בשיניים צעירות שעברו חבלה ואיתור סדקים בשיניים.